M CO2 = 44
M H2O = 18
44 g CO2...............12 g C
0,6160 g CO2..........x
x = 0,168 g C
18 g H2O...........2 g H
0,108 g H2O............y
y = 0,012 g H
0,244 - 0,168 - 0,012 = 0,064 g oxigen
0,168/12 = 0,014
0,064/16 = 0,004
0,012/1 = 0,012
Împarți toate valorile la 0,04
=> C3,5H3O=> FB: C7H6O2
FM: (C7H6O2)n
M = 7n*12+6n+2n*16 = 122
122n = 122
n = 1
FM: C7H6O2