Răspuns :
Se numeste metoda reducerii la unitate pentru ca mai intai trebuie sa aflam cat valoreaza o unitate (cat costa 1 kg, sau 1 muncitor in cate zile termina o lucrare)
De ex
1) Maria cumpara 5 kg de rosii si plateste 20 lei. Cat va plati pentru 8 kg?
Prin metoda reducerii la unitate aflam mai intai cat costa 1 kg (o unitate)
20:5=4 lei un kg
8x4=32 lei (8 kg)
2) 5 muncitori termina o lucrare in 12 zile. In cat timp o vor termina 4 muncitori?
Aflam mai intai cat timp i-ar trebui unui muncitor sa o termine.
Un muncitor lucreaza mai putin decat 5
5 muncitori in 12 zile => 1 muncitor in 5x12, in 60 de zile
60 de zile:4 muncitori=15 zile
in 15 zile o vor termina 4 muncitori
De ex
1) Maria cumpara 5 kg de rosii si plateste 20 lei. Cat va plati pentru 8 kg?
Prin metoda reducerii la unitate aflam mai intai cat costa 1 kg (o unitate)
20:5=4 lei un kg
8x4=32 lei (8 kg)
2) 5 muncitori termina o lucrare in 12 zile. In cat timp o vor termina 4 muncitori?
Aflam mai intai cat timp i-ar trebui unui muncitor sa o termine.
Un muncitor lucreaza mai putin decat 5
5 muncitori in 12 zile => 1 muncitor in 5x12, in 60 de zile
60 de zile:4 muncitori=15 zile
in 15 zile o vor termina 4 muncitori
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!