Răspuns :
m=200g=0,2kg
t1=12 grade celsius
t2=16,4 grade celsius
Q=338,45 J
c=?
_______________________
c=Q/m ori delta t
____________________
c=338,45J /0,2 kg x 4,4 grade celsius
c=338,45 /0,88
c=384,6 J/kg ori grad celsius
t1=12 grade celsius
t2=16,4 grade celsius
Q=338,45 J
c=?
_______________________
c=Q/m ori delta t
____________________
c=338,45J /0,2 kg x 4,4 grade celsius
c=338,45 /0,88
c=384,6 J/kg ori grad celsius
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!