👤

Puterea optica a unei lentile este de 5 dioptrii.Obiectul este situat la distanta de 60 cm de la lentila.Determina la ce distanta de la lentila se afla imaginea obiectului.(Problema sa fie:Se da,rezolvare,si prin ce formula ati rezolvat-o!)

Răspuns :

Se da:
C=5m⁻¹
d=60cm=0,6m
f=?m

Formule:

Din formula lentilei:

C=1/d+1/f
1/f=C-1/d
1/f=(d×C-1)/d
f=d/(d×C-1)

Calcule:
f=0,6/(0,6×5-1)=0,3m