👤

Prin combustia a 0,4 moli de substanta organica s-au obtinut: 32,4 g H2O, 4,756L N2 masurati la 17°C si 1 atm si o cantitate de CO2 care a fost retinuta in 240g solutie NaOH de concentratie 40%. Formula moleculara a substantei este: a) C3H9N b) C6H6N c) C3H7N

Răspuns :

0,4 moli substanta
nN = 2nN2 = PV/(RT) = 2·4,756/(0,082·290) = 0,4
nH = 2nH2O = 2·32,4/18 = 3,6
CO2 + 2NaOH = Na2CO3 + H2O
solutia de NaOH : ms = 240g   c = 40% ⇒ md = 96g  nNaOH = 96/40 = 2,4 moli
nCO2 = 2,4/2 = 1,2 = nC
0,4 moli subst............contin....1,2 at.C..........3,6 at. H..............0,4 at.N
1 mol.................................x = 3.....................y = 9.................z = 1
formula : C3H9N
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari