v=10m/e
v¹=15m/s
x-distanta dintre ei -?
x¹=x°+vt
x¹=vt
x¹=10m/s•300s=3000m
Primul automobil a parcurs 3km in timp de 3 min
x²=x°+vt
x²=vt
x²=15m/s•300=4500m
al doilea automobil a parcurs 4.5km timp de 3 min
x=x²-x¹
x=4500m-3000m=1500m
distanta dintre ei la momentul de timp t (3min) este de 1500m adică 1.5km