Răspuns :
Reactia:
Mg + 2HCl -> MgCl2 + H2
a) Daca avem 4 moli de Mg, inseamna ca vom avea 8 moli de HCl, asa cum se vede pe reactie:
4*2 = 8 moli HCl
Masa acidului clorhidric este: 36.5 => 8*36.5 = 292 g HCL
b) Tot dupa reactie, vedem ca rezulta 4 moli de hidrogen, formandu-se 2 molecule.
Mg + 2HCl -> MgCl2 + H2
a) Daca avem 4 moli de Mg, inseamna ca vom avea 8 moli de HCl, asa cum se vede pe reactie:
4*2 = 8 moli HCl
Masa acidului clorhidric este: 36.5 => 8*36.5 = 292 g HCL
b) Tot dupa reactie, vedem ca rezulta 4 moli de hidrogen, formandu-se 2 molecule.
Reactia:
Mg + 2HCl -> MgCl2 + H2
a) Daca avem 4 moli de Mg, inseamna ca vom avea 8 moli de HCl, asa cum se vede pe reactie:
4*2 = 8 moli HCl
Masa acidului clorhidric este: 36.5 => 8*36.5 = 292 g HCL
b) Tot dupa reactie, vedem ca rezulta 4 moli de hidrogen, formandu-se 2 molecule.
Mg + 2HCl -> MgCl2 + H2
a) Daca avem 4 moli de Mg, inseamna ca vom avea 8 moli de HCl, asa cum se vede pe reactie:
4*2 = 8 moli HCl
Masa acidului clorhidric este: 36.5 => 8*36.5 = 292 g HCL
b) Tot dupa reactie, vedem ca rezulta 4 moli de hidrogen, formandu-se 2 molecule.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!