👤

acidul din acumulatorul masinii este o solutie de acid sulfuric cu densitate de 1,285g/cm la a treia si concentratia procentuala masica de 38%. calculeaza masa de acid dintr-un litru solutie.

Răspuns :

Vs = 1000ml   q = 1,285g/ml   ms = 1285g   c = 38%   md = 488,3 g = mH2SO4