👤

pentru o masa festiva sau cumparat 25 kg de portocale si 15 kg de banane la acelasi pret.Bananele au costatcu 140 lei mai putin decit portocalele.La ce pret se vindeau fructele?

Răspuns :

1.cu câte kg au fost mai multe portocalele?
25-15=10 kg rezulta ca aceste 10 kg costa 140 lei
2.cat costa un kg?
140:10=14 lei
sper ca te-am ajutat!