👤

pentru o masa festiva sau cumparat 25 kg de portocale si 15 kg de banane la acelasi pret.Bananele au costatcu 140 lei mai putin decit portocalele.La ce pret se vindeau fructele?

Răspuns :

1.cu câte kg au fost mai multe portocalele?
25-15=10 kg rezulta ca aceste 10 kg costa 140 lei
2.cat costa un kg?
140:10=14 lei
sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari