👤

1. sa se calculeze masa de apa care se obtine din 40 g hidrogen ..
va rog frumos


Răspuns :

40g x M-H2=2*1=2
2H2+O2--->2H2O. M-H2O=16+2=18
2*2 2*18

x=40*2*18/2*2
x=40*9
x=360g H2O