👤

0,3 moli aliaj aluminiu-magneziu produce 8,96 dm hidrogen, masurati in conditii normale.Sa se determine compozitia in % de masa a aliajului.

Răspuns :

iau ca exemplu reactiile cu acid clrhidric
Mg +2HcL----> MgCl2  +H2           ori  a  moli
Al + 3HCl--->AlCl3  +3/2H2           ori  b  moli

moli aliaj:    a+b= 0,3
moli H2:     a+1,5b= 8,96/22,4

rezolvand sistemul de ecuatii, rezulta >a=0,1molMg   b= 0,2 molAl

0,3mol........0,1molMg.........0,2molAl
100mol.............x....................y

calculeaza x si y !!

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari