👤

densitatea unui gaz oarecare este 6*10 la puterea(-2) kg/m cubi si viteza patratica medie a moleculelor este 500m/s. sa se calculeze presiunea exercitata asupra peretilor vasului. VAAAAAAA ROOOOOOOOOOOOG!!!!!!!!!!!

Răspuns :

Se da:
ρ=6*10⁻²kg/m³=0,06kg/m³
v=500m/s
p=?Pa

Formule:
Din formula vitezei patratice:
v²=3*R*T/M

Din ecuatia Clapeyron-Mendeleev:
p*V=ν*R*T⇒R*T=p*V/ν

De unde:
v²=3*p*V/M*ν

Deoarece:
m=M*ν

Obtinem:
v²=3*p*V/m

Deoarece:
m=V*ρ

Obtinem:
v²=3*p*V/V*ρ

Simplificam prin V si obtinem:
v²=3*p/ρ

De unde:
p=ρ*v²/3

Calcule:
p=0,06*500²/3=5000Pa

P.s. In general formula v²=3*p/ρ, se accepta la rezolvarea problemelor, dar in orice caz ti-am pus cum sa o exprimi din formula fundamentala, v²=3*R*T/M
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari