👤

distanta dintre 2 orase este 128 km. din cele 2 orase au pornit in aelasi tump un biciclist si un motociclist, unul in intampinarea celuilalt, care s=au intalnit peste 4 ore.aflati viteza fiecaruia, 'tiind ca viyeza biciclistului este cu 16km pe ora mai mica decat viteza motociclistului.

va rog sa ma ajutati.TREBUIE PRIN ECUATIE


Răspuns :

128:2=64-egalarea datelor
64-16=48-km la ora are biciclustul
64+16=80-KM la ora are motociclustul