👤

Pentru substanța Pb(Oh)2 calculați:
a) Raportul atomic
b) Raportul masiv
c) Masa moleculara mol K mol
d Compoziția procentuala
e) Cantitatea de oxigen cuprinsa în 8g hidroxid de plumb


Răspuns :

a) Pb : O : H = 1 : 2 : 2
b) [tex] m_{Pb} [/tex] : [tex] m_{O} [/tex] : [tex] m_{H} [/tex] = 207 : 16 * 2 : 1 * 2 = 207 : 32 : 2 
c) [tex] M_{Pb (OH)_{2} } [/tex] = 207 + 2 * 16 + 2 = 209 + 32 = 241 
d) M ( masa molara ) = 241 g 
241 g Pb[tex] (OH)_{2} [/tex] ....... 207 g Pb ........ 2 * 16 g O ........ 2 g H
100 g Pb[tex] (OH)_{2} [/tex] ........... x g Pb ................ y g O ........ z g H
⇒ x = ( 100 * 207 ) / 241 = 85,89% Pb
y = ( 100 * 2 * 16 ) / 241 = 13,27% O
z = ( 100 * 2 ) / 241 = 0,82% H
e) 241 g Pb[tex] (OH)_{2} [/tex] ....... 32 g O
        8 g Pb[tex] (OH)_{2} [/tex] ......... x g O
⇒ x = ( 8 * 32 ) / 241 = 1,06 g O