Va rog mult sa mă ajutați !!!!! E urgent !!!
500 g sifon care conțin 12,4% acid carbonic ( H2CO3 ) reacționează cu KoH . Calculați ce cantitate carbonat de Potasiu se formează in urma reactiei .
Va rog mult de tot sa mă ajutați !
H2Co3+2 KOH---K2CO3+2H2O M H2CO3=2+12+3x16=62 M K2CO3=2x39+12+3x16=138 12.4/100x500=62g H2CO3 62g H2co3......138g K2CO3 62g H2CO3.....x g K2CO3 x=138 g K2CO3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!