👤

Densitatea unui gaz oarecare este 6 x 10-²(10 la minus doi)kg/m³ si viteza patratica medie a moleculelor este 500 m/s. Sa se calculeze presiunea exercitata asupraperetilor vasului. R:5 x 10³

Multumesc mult de tot!!!


Răspuns :

Se da:
ρ=6*10⁻²kg/m³=0,06kg/m³
v=500m/s
p=?Pa

Formule:
v²=3RT/M
v²=3pV/νM
v²=3pV/m
v²=3pV/ρV
v²=3p/ρ
p=ρ*v²/3

Calcule:
p=0,06*500²/3=5000Pa
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari