👤

Câte g de azotat de argint trebuie să cântărim pentru a obține 80g soluție 5%?

Răspuns :

c=md×100/ms
5=md×100/80
md=5×80/100
md=400/100
md=4 grame de AgNO3
Ti-am trimis rezolvarea in poza :)
Vezi imaginea OUIMAISNON