Răspuns :
nAgCl = 2,87/143,5 = 0,02 moli = nCl mCl = 0,02··35,5 = 0,71g
nCO2 = 1,76/44 = 0,04 moli = nC mC = 0,04·12 = 0,48 g
mH = 1,27 - (0,71 + 0,48) = 0,08g nH = 0,08 atomi
n subst. = 1,27/127 = 0,01 moli
0,01moli subst......contin........0,04 at. C...........0,08 at.H............0,02 at.Cl
1mol..................................x = 4.......................y = 8....................z = 2
a) C4H8Cl2
b) Cl2CH-CH2-CH2-CH3; Cl-CH2-CHCl-CH2-CH3; Cl-CH2-CH2-CHCl-CH3; Cl-CH2-CH2-CH2-CH2-Cl; CH3-CHCl2-CH2-CH3; CH3-CHCl-CHCl-CH3;
Cl2CH-C(CH3)-CH3; Cl-CH2-(CH3)CCl-CH2-CH3; ClCH2-C(CH3)-CHCl-CH3;
ClCH2-C(CH3)-CH2-CH2Cl; CH3-(CH3)CCl-CHCl-Ch3
nCO2 = 1,76/44 = 0,04 moli = nC mC = 0,04·12 = 0,48 g
mH = 1,27 - (0,71 + 0,48) = 0,08g nH = 0,08 atomi
n subst. = 1,27/127 = 0,01 moli
0,01moli subst......contin........0,04 at. C...........0,08 at.H............0,02 at.Cl
1mol..................................x = 4.......................y = 8....................z = 2
a) C4H8Cl2
b) Cl2CH-CH2-CH2-CH3; Cl-CH2-CHCl-CH2-CH3; Cl-CH2-CH2-CHCl-CH3; Cl-CH2-CH2-CH2-CH2-Cl; CH3-CHCl2-CH2-CH3; CH3-CHCl-CHCl-CH3;
Cl2CH-C(CH3)-CH3; Cl-CH2-(CH3)CCl-CH2-CH3; ClCH2-C(CH3)-CHCl-CH3;
ClCH2-C(CH3)-CH2-CH2Cl; CH3-(CH3)CCl-CHCl-Ch3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!