Se da:
v=16cm/2=0,16m/s
t1=5s
x1=2cm=0,02m
t2=8s
x2=?m
Rezolvare:
Ecuatia generala pentru o miscare rectilinie de viteza constanta:
x(t)=x0+v*t
O aplicam pentru problema noasta:
x2=x0+v*t2
Nu avem x0, il aflam din ecuatia cu x1:
x1=x0+v*t1
x0=x1-v*t1
Deci obtinem
x2=x1-v*t1+v*t2 sau x2=x1-v*(t1-t2)
Calcule:
x2=0,02-0,16*(5-8)=0,5m