Răspuns :
Ba(OH)2 + 2HCl = BaCl2 + 2H2O
solutia de Ba(OH)2 : ms1 = 855 g c1 = 10% ⇒ md1 = 85,5g
nBa(OH)2 = 85,5/171 = 0,5 moli
solutia de HCl : ms2 = 438 g c2 = 10% ⇒ md2 = 43,8g
nHCl = 43,8/36,5 = 1,2 moli
reactioneaza : 0,5 moli Ba(OH)2 + 2·0,5 moliHCl ⇒ 0,5 moliBaCl2 + 0,2 moli HCl (excesul) + 2·0,5 moli H2O
--------------------------------------------------
solutia finala : ms = 855+438 = 1293g BaCl2 : 0,5 moli (104g) ;
HCl : 0,2 moli (7,3g) ; H2O : m = 1293 - 104 - 7,3 = 1181,7 g
nH2O = 1181,7/18 = 65,65 moli
n total final = 0,5 + 0,2 + 65,65 = 66,35 moli
% BaCl2 = 0,5·100/66,35 = 0,75% %HCl = 0,2·100/66,35 = 0,3%
%H2O = 6565/66,35 = 98,94%
solutia de Ba(OH)2 : ms1 = 855 g c1 = 10% ⇒ md1 = 85,5g
nBa(OH)2 = 85,5/171 = 0,5 moli
solutia de HCl : ms2 = 438 g c2 = 10% ⇒ md2 = 43,8g
nHCl = 43,8/36,5 = 1,2 moli
reactioneaza : 0,5 moli Ba(OH)2 + 2·0,5 moliHCl ⇒ 0,5 moliBaCl2 + 0,2 moli HCl (excesul) + 2·0,5 moli H2O
--------------------------------------------------
solutia finala : ms = 855+438 = 1293g BaCl2 : 0,5 moli (104g) ;
HCl : 0,2 moli (7,3g) ; H2O : m = 1293 - 104 - 7,3 = 1181,7 g
nH2O = 1181,7/18 = 65,65 moli
n total final = 0,5 + 0,2 + 65,65 = 66,35 moli
% BaCl2 = 0,5·100/66,35 = 0,75% %HCl = 0,2·100/66,35 = 0,3%
%H2O = 6565/66,35 = 98,94%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!