1)1 miligram de apa reprezinta 0,001 grame de ape
Deoarece Mr(H2O)=18
Obtinem ca cantitatea de substanta intr-un miligram va fi:
v=m/M=0,001/18 mol
Numarul de molecule este dat de formula:
N=Na*v;
N=6,02*10²³*0,001/18≈3,34*10²³
Din problema:
Daca 1 molecula formeaza un lant de 3,8*10⁻¹⁰ metrii
3,34*10²³ molecule vor forma x metri.
x=3,8*10⁻¹⁰*3,34*10²³≈1,271*10¹⁰ metrii
2)Daca un inconjur reprezinta 4*10⁷ metrii, deci
x inconjururi reprezinta 1,271*10¹⁰ metrii, de unde:
x=1,271*10¹⁰/4*10⁷≈317.