Răspuns :
Se da:
d=63km=63000m
t=1h 15min=4500s
v=?m/s
Formule:
v=d/t
Calcule:
v=63000/4500=14m/s.
d=63km=63000m
t=1h 15min=4500s
v=?m/s
Formule:
v=d/t
Calcule:
v=63000/4500=14m/s.
viteza medie = distanta totala / timpul total
1 ora are 60 minute si 3600 secunde
1 ora si 15 minute = 1 ora si un sfert = 1, 25 ore
viteza medie = distanta / timp = 63 km / 1,25 ore = 50,4 km / ora
in Sistemul international de unitati de masura, viteza se masoara in m / s ,
50,4 km/ora = 50 400 metri / 3600 secunde = 14 m/s
1 ora are 60 minute si 3600 secunde
1 ora si 15 minute = 1 ora si un sfert = 1, 25 ore
viteza medie = distanta / timp = 63 km / 1,25 ore = 50,4 km / ora
in Sistemul international de unitati de masura, viteza se masoara in m / s ,
50,4 km/ora = 50 400 metri / 3600 secunde = 14 m/s
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!