Ca(OH)2+CuSO4 =Cu(OH)2+CaSO4 M CaOH)2 =40+(16+1)2=74 M Cu(OH)2 =64+(16+1)2 =98 74g Ca(OH)2......98g Cu(OH)2 11.2 gCa(OH)2.....x g x =14,83 gCu(OH)2 m d =cxm s/100 =5,6x200/100=11.2 g Ca(OH)2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!