Răspuns :
n1 moli 2HCl + Fe ⇒ FeCl2 + H2
n2 moli 3Cl2 +2Fe ⇒2FeCl3
36,5n1 + 71n2 = 16,73 36,5n1 + 71n2 = 16,73 |·(-108,33)
127n1/2 + 2/3 ·162,5n2 = 28,65 63,5n1 + 108,33n2 = 28,65 |·71
----------------------------------------
4508,5n1- 3954n1 = 2034,15 - 1812,36
554,5n1 = 221,79 n1 = 0 4 moli HCl m1 = 0,4·36,5 = 14,6 g
m2 = 2,13gCl2 n2 = 0,03 moli Cl2
a) %HCl = 14,6·100/16,73 = 89,57% %Cl2 = 213/16,73 = 12,73%
b) (n1/2) / (2n2/3) = 3n1/(4n2) = 1,2/0,12 = 10/1
n2 moli 3Cl2 +2Fe ⇒2FeCl3
36,5n1 + 71n2 = 16,73 36,5n1 + 71n2 = 16,73 |·(-108,33)
127n1/2 + 2/3 ·162,5n2 = 28,65 63,5n1 + 108,33n2 = 28,65 |·71
----------------------------------------
4508,5n1- 3954n1 = 2034,15 - 1812,36
554,5n1 = 221,79 n1 = 0 4 moli HCl m1 = 0,4·36,5 = 14,6 g
m2 = 2,13gCl2 n2 = 0,03 moli Cl2
a) %HCl = 14,6·100/16,73 = 89,57% %Cl2 = 213/16,73 = 12,73%
b) (n1/2) / (2n2/3) = 3n1/(4n2) = 1,2/0,12 = 10/1
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!