👤

In conditii speciale Mg reactioneaza cu apa si formeaza 120g MgO si un gaz cu o flacara luminoasa. Cati moli de Mg s-au consumat in reactie.
Pt a va fii mai usor :
Mg+ H2O-> MgO + H2|^


Răspuns :

24g/mol 40g/mol
Mg + H2O = MgO + H2
m 120g

M MgO=24+16=40g/mol
mMg=(120g×24g/mol):40g/mol
mMg=72g
nMg= 72g:24g/mol=3moli