👤

La arderea a 1,86g de fosfor clor cu formarea PCl2 sau degajat 22,167kj caldura.Alcatuiti ecuatia termochimica va roog

Răspuns :

P+ Cl2----> PCl2 + Q
-Calculez moli P din masa data: 
n,niu= m/M= 1,86g/31g/mol=0,06molP

-DEDUC caldura degajata la ardrea unui molP:
0,06mol.........22,167kj
1mol...................Q=369,45kj

-ECUATIA TERMOCHIMICA este: 
P + Cl2--> PcL2 + 369,45kj