👤

Ce masa de oxid de calciu e necesara pentru a actiona 730g de acid clorhidric? DAU COROANA!!!!!! VA ROGGG! (PE RASPUNS COMPLET SI CORECT)

Răspuns :

[tex]\displaystyle CaO+2HCl=CaCl_2+H_2O \\ M_{HCl}=A_H+A_{Cl}=1+35,5=36,5g/mol \\ M_{CaO}=A_{Ca}+A_{O}=40+16=56g/mol \\ 56g CaO..........2*36,5g \ HCl \\ x \ g \ CaO..........730g \ HCl \\ \\ x=\dfrac{730*56}{2*36,5}=560g \ CaO[/tex]