👤

A sau F
a)La formarea unui mol de apa se consuma hidrogen cu masa de 2 g
b)Arderea magneziului in oxigen este o reactie de combinare
c)Formarea sau dizolvarea precipitatului este un semn al reactiilor chimice


Răspuns :

2mol..............2mol
2H2  + O2---2H2O
x=1mol..........1mol
m,H2= 1molx2g/mol=2g      A

Mg + 1/2O2=MgO              A
           
 Formarea precipitatului    A
Dizolvarea precipitatului   A