Un autoturism isi mareste viteza de la V1=54 km/h la V2=72 km/h in intervalul de timp ∆t=10 s. Ce acceleratie medie are automobilul daca se misca rectiliniu?
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!