Răspuns :
- calculez moli NaOH
n=m/M= 20g/40g/mol= 0,5mol
-din ecuatia reactiei care are loc la electroliza, deduc moli si masa clor
2mol 1mol
2NaCl + 2H2O--> 2NaOH + H2↑ + Cl2↑
0,5mol............x=n=.0,25mol--->
m=nxM=0,25molx71g/mol=17,75g
-calculez masa si moli KI,dizolvata in solutie
c=mdx100/ms---> 10= mdx100/roxVs---> md= 10x1,1x66/100= 7,26gKI
n= m/M= 7,26g/166g/mol=0,04373molKI
- calculez masa de I2 ce reazlta din reactia
1mol 2mol 1mol
Cl2 + 2KI---> 2KCl + I2
0,25mol...0,04373mol
deoarece cea mai mica cantitate este cea a iodurii de poTaiu, voi calcula masa iod din aceasta( clorul este in exces)
n,I2= 0,02187 mol I2
m= nxM= 0,02187molx254g/mol=5,55g KI
n=m/M= 20g/40g/mol= 0,5mol
-din ecuatia reactiei care are loc la electroliza, deduc moli si masa clor
2mol 1mol
2NaCl + 2H2O--> 2NaOH + H2↑ + Cl2↑
0,5mol............x=n=.0,25mol--->
m=nxM=0,25molx71g/mol=17,75g
-calculez masa si moli KI,dizolvata in solutie
c=mdx100/ms---> 10= mdx100/roxVs---> md= 10x1,1x66/100= 7,26gKI
n= m/M= 7,26g/166g/mol=0,04373molKI
- calculez masa de I2 ce reazlta din reactia
1mol 2mol 1mol
Cl2 + 2KI---> 2KCl + I2
0,25mol...0,04373mol
deoarece cea mai mica cantitate este cea a iodurii de poTaiu, voi calcula masa iod din aceasta( clorul este in exces)
n,I2= 0,02187 mol I2
m= nxM= 0,02187molx254g/mol=5,55g KI
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!