👤

Calculați masa de hidrogen necesară reactiei cu clorul pentru a obține 146 g acid clorhidric.

Răspuns :

1g 73g
H2 + Cl2 = 2HCl
x g 146g

M HCl = 2*1+2*35,5=73 g/mol

X=146/73=2 g