n1 moli CO
n2 moli CO2
28n1 + 44n2 = 26g 7n1 + 11n2 = 6,5
n1 + n2 = 16,8/22,4 = 0,75moli |x7
-----------------------------------------------
4n2 = 1,25 n2 = 0,3125 moli CO2
n1 = 0,4375 moli CO
CO2 + C = 2CO
din 0,3125 moli CO2 ⇒ 0,625 moli CO
nCO final = 0,4375 + 0,625 = 1,0625 V = 1,0625x22,4 = 23,8 l