nr moli Al = m/MAl= 54/27 = 2 moli Al 4 moli Al.......2 moli Al2O3 2 moli Al ......x x=2*2/4 = 1 mol Al2O3 rezultati m= n*M Al2O3 in care n=x=1 m=1*102= 102 g Al2O3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!