Răspuns :
5 kg de mere...575 lei
7 kg de pere...420 lei
Rezolvare:
Dacă 5 kg de mere coastă 575 lei 1 kg de mere coastă 575:5=115 lei
Dacă 7 kg de pere coastă 420 lei 1 kg de pere coastă
420:7=60 lei
Să presupunem că că a luat de fiecare câte 7 kg
115*7=805 lei 7 kg de mere
420 lei 7 kg de pere
805+420=1225 lei a cheltuit
2000-1225=775 lei i-au ramas
7 kg de pere...420 lei
Rezolvare:
Dacă 5 kg de mere coastă 575 lei 1 kg de mere coastă 575:5=115 lei
Dacă 7 kg de pere coastă 420 lei 1 kg de pere coastă
420:7=60 lei
Să presupunem că că a luat de fiecare câte 7 kg
115*7=805 lei 7 kg de mere
420 lei 7 kg de pere
805+420=1225 lei a cheltuit
2000-1225=775 lei i-au ramas
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!