👤

Calculați ce concentrație procentuala va avea loc prin dizolvarea a 40g NaCl în 100 g apa

Răspuns :

md =40 g
mapa=100g
c=?
ms=md+mapa=40g+100g =140 g
c=md/ms*100=40g*100/140 g=28,57
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari