👤

Știind ca 5 kg de protocale costa 20 lei,cât costa 8 kg?
Cate kg de portocale pot fi cumpărate cu 28 lei?


Răspuns :

20:5=4 lei kg.
Cat costa 8 kg de portocale?
8*4=32 lei 
Cate kg pot fi cumparate cu doar 28 lei?
28:4=7 kg.
5kg...........20 lei
8kg...........x
x=(8*20)/5=160/5
x=32 lei costa 8 kg de portocale

5kg............20 lei
y.................28 lei
y=(5*28)/20=140/20
y=7 kg de portocale pot fi cumparate cu 28 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari