Răspuns :
20:5=4 lei kg.
Cat costa 8 kg de portocale?
8*4=32 lei
Cate kg pot fi cumparate cu doar 28 lei?
28:4=7 kg.
Cat costa 8 kg de portocale?
8*4=32 lei
Cate kg pot fi cumparate cu doar 28 lei?
28:4=7 kg.
5kg...........20 lei
8kg...........x
x=(8*20)/5=160/5
x=32 lei costa 8 kg de portocale
5kg............20 lei
y.................28 lei
y=(5*28)/20=140/20
y=7 kg de portocale pot fi cumparate cu 28 lei
8kg...........x
x=(8*20)/5=160/5
x=32 lei costa 8 kg de portocale
5kg............20 lei
y.................28 lei
y=(5*28)/20=140/20
y=7 kg de portocale pot fi cumparate cu 28 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!