5 kg de ardei.........10 kg rosii......50 lei
1 kg de ardei=3x 1 kg rosii
5 kg de ardei=3x5 =15 kg rosii( adica 5 kg de ardei costa cat 15 kg de rosii)
15 kg rosii+10 kg rosii=50 lei
25 kg rosii=50 lei
1 kg rosii=50:25=2 lei (costa 1 kg rosii)
1 kg ardei=3x2=6 lei( costa 1 kg ardei)