👤

Determinati care este volumul unui corp daca acesta are masa de 27g iar densitatea 2700km/m3


Răspuns :

Ρ= m/V ⇒ V=m/I=

27/2700000 = 1/100000 = 0,00001m^3 = 0,01dm^3 =0,01 l

2700kg=2700000