Răspuns :
1 . 3+31+64 = 98 %H = 3/98 ·100 =3,06% ; %P=31·100/98 = ;31,63%
%O=64/98·100= 65,3%
element masa nr. de atomi formula
H 3 3/1 = 3
P 31 31/31 = 1
O 64 64/16 = 4
H3PO4
2. Cu + 2AgNO3 ⇒ Cu(NO3)2 + 2Ag
2Ca+O2 ⇒2CaO
2KClO3⇒ 2KCl + 3O2
FeCl2 = 2KOH ⇒ Fe(OH)2 + 2KCl
%O=64/98·100= 65,3%
element masa nr. de atomi formula
H 3 3/1 = 3
P 31 31/31 = 1
O 64 64/16 = 4
H3PO4
2. Cu + 2AgNO3 ⇒ Cu(NO3)2 + 2Ag
2Ca+O2 ⇒2CaO
2KClO3⇒ 2KCl + 3O2
FeCl2 = 2KOH ⇒ Fe(OH)2 + 2KCl
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!