👤

Se neutralizeaza 250g solutie acid carbonic de concentratie 40% cu o cantitate de hidroxid de sodiu . Calculati cantitatea de hidroxid de sodiu necesara reactiei

Răspuns :

H2CO3 + 2NaOH = Na2CO3 + 2H2O
Masa moleculara H2CO3 = 62g/mol
Masa moleculara NaOH = 40g/mol
c = md•100/ms => c/100 = md/ms => 40/100 = md/250 => md = 100g H2CO3
x = (100•2•40)/62
x = 129g NaOH
n = m/M = 129g/ 40g/mol = 3 moli NaOH