La prețul de livrare din fabrică al unui obiect,un comerciant pune un adaos comercial de 20%,peste care se adaugă 24% T.V.A.,din acest preț nou. Ştiind că obiectul costă acum 446,4 lei,aflați care a fost prețul de livrare din fabrică.
446.4 - 24% = 339.264 339.264 - 20% = 271.4112 Pret din fabrica = 271.4112 Asta dacă se adaugă 24% T.V.A la pretul la care s-a adăugat deja 20% adaos comercial.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!