👤

pretul unui obiect s-a redus cu 15%. Stiind caa pretul acestuia s-a micsorat cu 30 de lei stabiliti pretul initial al obiectului

Răspuns :

x=pretul initial
x×15%=30
x=30:15%=200 lei pret initial