Stiu : V,m= 22,4l/mol= 22,4m³/kmol
2kmol 1kmol 2kmol
2NO + O2 ---> -2NO2
2x22,4m³ .. 22,4m³......2x22,4m³
12m³...... x.............y
x=6m³-O2-------ajunge si mai raman 2m³ neutilizati
din ecuatie se vede :V,NO2=V,NO= 12m³, pentru ca si numarul de moli este egal (2)