Trebuie sa calculezi numarul de moli care se gasesc in 100g ,la fiecare substanta Se aplica relatia n=m/M---> trebuie calculaat masa molara,M Iti dau ex, la H2O --> m= (2x1gH+16gO)/mol= 18g/mol n= 100g/18g/mol=5,55mol
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!