Răspuns :
M(H3Po4)=1*3+209*4=3+836=839g/mol
M(Mg (OH)2)=24+16*2+1*2=24+32+2=58g/mol
M(CaCo3)=41+59*3=41+177=218g/mol
M(Mg (OH)2)=24+16*2+1*2=24+32+2=58g/mol
M(CaCo3)=41+59*3=41+177=218g/mol
MASA MOLECULARA NU ARE UNITATE DE MASURA. (Cea care se exprima in g/mol si este egala cu masa moleculara este MASA MOLARA)
[tex]M_{H3PO4}=3*1+31+4*16=98[/tex]
[tex]M_{Mg(OH)2}=24+2*16+2*1=58[/tex]
[tex]M_{CaCO3}=40+12+3*16=100[/tex]
[tex]M_{H3PO4}=3*1+31+4*16=98[/tex]
[tex]M_{Mg(OH)2}=24+2*16+2*1=58[/tex]
[tex]M_{CaCO3}=40+12+3*16=100[/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!