utilizezi ecuatia de stare a gazelor pV=nRT, in care, n(moli)= m/M--> pV= mRT/M si inlocuiesti marimile V= 20 l p=125atm T= 9+273 R= 0,082 atmxl/ grdxmol M= 2g/mol
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!