👤

Care va fi concentratia molara a HNO3 cu densitatea = 1,25 g/ ml , w= 40%?

Răspuns :

cM=(w•d•10)/M

d=densitatea
M=masa molară HNO3=63g/mol

(40•1,25•10)/63=7,93 M(molari)