metalul = M
reactia este:
MO + 2HCl => MCl2 + H2O
c=md/ms*100
c/100=md/ms
md=c*ms/100=29,2*50/100=14,6g HCl
MO + 2HCl -> MCl2 + H2O
din reactie vedem ca
A(metal) +16 g O .........2*36,5g
8g metal .........................14,6g
A (metal)+16=8*73/14,6
A (metal)=40-16 = 24 g=> M = Magneziu
oxidul utilizat este oxidul de magneziu (MgO)