👤

---》Problema 1.1 , a , b şi c !!!! 《---

Problema 11 A B Şi C class=

Răspuns :

NA= numarul de particule dintr-un mol de substanta

Un kmol de CO2 are 12 + 32 = 44 de kg

a) 1 kg de CO2 are [tex] \frac{1}{14} [/tex] = 0,022727272 kmoli, deci nr de molecule va fi  0,0227272 x 6,023 x10 ^ 26 =  0,136886363 x 10 ^26 molecule

b) masa unei molecule este masa unui kmol impartita la NA

[tex] \frac{44 kg}{6,023} [/tex] x 10^26 = 7, 3053 x 10 ^ -26 kg  

c. daca un kmol are 22, 42 m³, 

un metru cub = 1/22,42 dintr-un kmol

Nr de molecule e: [tex] \frac{1}{22,42} [/tex] X 6,023 x 10^ 26 = 0,268644 x 10^26 molecule