Răspuns :
1.Aflam masa diamantului in grame:
Stim ca: 1 carat=0,2 g
Inseamna ca: m diamant= 186*0,2=37,2 g
2.Aplicam regula de 3 simpla si aflam numarul de atomi de C existenti in 37,2 g:
[tex]M_{C}=12[/tex]
12 g C (1 mol).............................6,022*10²³ atomi C
37,2 g C...............................................x
[tex]x= \dfrac{37,2*6,022*10^{23} }{12} =18,67* 10^{23} \atomi\ C[/tex]
(Tinem cont de faptul ca intr-un mol de substanta se gasesc 6,022*10²³ particule ⇒ Numarul lui Avogadro)
Stim ca: 1 carat=0,2 g
Inseamna ca: m diamant= 186*0,2=37,2 g
2.Aplicam regula de 3 simpla si aflam numarul de atomi de C existenti in 37,2 g:
[tex]M_{C}=12[/tex]
12 g C (1 mol).............................6,022*10²³ atomi C
37,2 g C...............................................x
[tex]x= \dfrac{37,2*6,022*10^{23} }{12} =18,67* 10^{23} \atomi\ C[/tex]
(Tinem cont de faptul ca intr-un mol de substanta se gasesc 6,022*10²³ particule ⇒ Numarul lui Avogadro)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!